Як заявити про відшкодування збитків, завданих внаслідок збройної агресії росії

⚖️ 20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (постанова №326).

Наразі не затверджено методики визначення збитків, а також відсутня інформація яким саме чином та з яких фондів буде здійснюватися відшкодування.

У постнові №326 визначено, що до збитків мають включати вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств, упущену вигоду та втрати від неоплачених товарів робіт та послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях. Однак, у цьому Порядку вказано, що визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна, за погодженням з Мінреінтеграції. Наразі невідомо коли ця методика буде прийнята і які саме положення будуть в ній.

Кабінет Міністрів України уже створив шість фондів для отримання допомоги від міжнародних партнерів, інвесторів, приватних осіб на відновлення України. Одним з них буде Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, який прогнозовано може використовуватися для фінансування відбудови інфраструктури та зруйнованого майна приватних осіб. Однак, порядок використання цих коштів наразі не затверджено.

Дії, які варто вчинити до моменту прийняття методики визначення шкоди та збитків підприємств та порядку використання коштів з фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури:

1 Фіксація руйнувань та їх причин

Якщо у будівлі була пожежа або будівля перебуває в аварійному стані — варто звернутися до Державної служби з надзвичайних ситуацій. Її представники мають зафіксувати наслідки пожежі/аварійного стану приміщення, скласти акт, копію залишити уповноваженій особі.

Якщо це неможливо (що в умовах війни дуже ймовірно), уповноважена особа підприємства може самостійно обстежити та зафіксувати, обов’язково долучивши свідків (щонайменше 2-х, також необхідно записати їхні паспортні дані, аби уникнути неприємностей у майбутньому). Також варто зробити власну фото/відеофіксацію та фіналізувати обстеження актом.

Також будуть допоміжними матеріали ЗМІ та офіційні повідомлення органів державної влади, документи технічного обстеження (наприклад, звіт технічного обстеження сертифікованим інженером), будь-які акти/довідки, складені органами поліції та/або органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями) після ліквідації наслідків військових дій, письмові покази свідків тощо.

2. Збір інших доказів

Для подання заяви про злочин варто зібрати також такі докази:

  • про стан та статус майна до руйнувань – проектна документація і дозвільні документи, правовстановлюючі документи, технічний паспорт, дані балансової вартості щодо капітальних інвестицій, товарних залишків тощо, фото/ відеофіксація стану майна до руйнувань, висновки про експерту оцінку / ринкову вартість майна, кредитні/іпотечні договори і т. д.;
  • щодо оцінки можливості відновлення об’єкту та завданих збитків – проектна документація на будівництво, будівельно-технічна експертиза, експертний висновок з оцінки майна тощо.
3. Звернення про заподіяні збитки

Після фіксації збитків та збору доказів потрібно звернутися до правоохоронних органів та із заявою (разом з доказами) про злочин за ст. 438 Кримінального кодексу України. У подальшому отримати витяг з ЄРДР про підтвердження прийнятої заяви.

Також варто залишити відповідну заявку на офіційному веб-порталі https://damaged.in.ua/. Це можна зробити відразу після фіксації руйнувань.